Władysławowo

Władysławowo to miasto położone w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Dokładniej mówiąc Władysławowo leży w powiecie puckim, w gminie Władysławowo. Jego niewątpliwą zaletą jest właśnie położenie, ponieważ od północnej części znajduje się Pobrzeże Kaszubskie, od północnej strony Morze Bałtyckie, a od południowo-wschodniej Zatoką Pucką.

Historia Władysławowa

Władysławowo to miasto o jakże bogatej historii. Pierwsze wzmianki o osadach, z których powstało Władysławowo datowane są na lata 1277 (Cetniewo) - 1284 (Wielka Wieś). Były to czasy syna Świętopełka I – Mściwoja II, który darował osadę  "Velaves" (Wielka Wieś) Piotrowi Głabuszy (syn gdańskiego podczaszego). Mieszkańcy Wielkiej Wsi zajmowali się wówczas głównie rybołówstwem oraz rolnictwem.

Posiadali również dobrze rozwinięty kunszt stolarski i kowalski oraz szereg umiejętności, takich jak wyplatanie sieci, koszy, czy innych naczyń. Na początku  XIV w. wieś przeszła w ręce Krzyżackie oraz otrzymała przywilej lokacyjny. Wiosną 1936 r. rozpoczęła się budowa portu rybackiego, którego otwarcie nastąpiło 3 maja 1938 r.

Na cześć króla Władysława IV port nazwano Władysławowem. 1 lipca 1952 roku połączono Wielką Wieś, Hallerowo i osadę przyportową w jednostkę administracyjną – gminę Władysławowo. Dwa lata później Władysławowo otrzymało status osiedla, zaś w 1973 roku uzyskało prawa miejskie i otrzymało herb.

Turystyka i wypoczynek

Władysławowo to jedno z chętniej wybieranych miejsc przez krajowych oraz zagranicznych turystów. Nie ma co się dziwić, ponieważ znajduje się w bardzo atrakcyjnym położeniu, więc można tutaj bardzo łatwo dojechać z różnych stron Polski, a nawet z sąsiednich krajów. Co więcej, Władysławowo jest świetnie przygotowane pod względem atrakcji dla turystów w różnym wieku.

Na powody do narzekań nie będą mieli rodziny z dziećmi, zorganizowane paczki znajomych, czy nawet seniorzy. Do dyspozycji pozostaje jakże piękna plaża, które ciągnie się prawie się przez 23 km, a jej szerokość sięga nawet 200 m. Plaża podzielona została na dwie części, które rozdzielone są port, ale i tak każdy będzie w stanie znaleźć dla siebie miejsce.

Władysławowo to również liczne miejsca spacerowe, urokliwe knajpki, w których można zjeść świeżo złowioną rybę, czy liczne atrakcje, które po prostu trzeba zobaczyć. Jakby tego było mało, to warto też wspomnieć o wyjątkowym klimacie, czy dobrze rozbudowanej bazie noclegowej. Część obiektów noclegowych znajduje się w bliskim sąsiedztwie morza, więc będzie można dotrzeć do niego w zaledwie kilka lub kilkanaście minut bez konieczności uruchamiania samochodu.

Atrakcje we Władysławowie i okolicy

Władysławowo to nie tylko plaża, ale również liczne atrakcje, które warto zobaczyć. Jednym z ciekawszych miejsc będzie oczywiście Muzeum Motyli, które posiada kolekcję liczącą tysiące motyli i owadów z Europy, Azji, czy Australii.

Wystawa znajduje się w wieży widokowej Domu Rybaka, z którego rozciera się przepiękna panorama Półwyspu Helskiego. Będąc tutaj warto też zajrzeć do największego portu rybackiego w Polsce, czy odwiedzić Aleję Gwiazd Sportu.

Poza tym nie można też zapomnieć o Ocean Parku, czyli miejscu edukacji, zabawy i rozrywki dla dzieci i dorosłych. W Ocean Parku czeka 20 hektarów ścieżek, na których nie zabraknie wodospadów, akwariów wypełnionych rybami tropikalnymi i rekinami, wiosek rybackich, mini plaż i ryb rzeźbionych z drewna.

Poza tym warto róznież odwiedzić pobliskie Chłapowo, gdzie można zobaczyć wysokie skarpy, które robią wrażenie. Dodatkowo, warto też pojechać do Rozewia, ponieważ tutaj znajduje się Latarnia Morska z 1822 roku. Jeden dzień można też poświęcić na odwiedzenie Gdyni, w szczególności klifu Orłowskiego, czy nawet portu.

✅ Zobacz wszystkie atrakcje Władysławowa i okolicy.

Władysławowo zaprasza

Jeśli ktoś szuka wyjątkowego miejsca na odpoczynek, w którym nie brakuje atrakcji, to Władysławowo będzie strzałem w dziesiątkę. Do dyspozycji pozostaje naprawdę wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia, a samo położenie sprawia, że przy okazji można odwiedzić okoliczne miejscowości. W imieniu bazy noclegowej i Urzędu Miasta, serdecznie zapraszamy do Władysławowa. Jeśli planujesz pobyt w tej miejscowości to wejdż na stronę noclegi Władysławowo i zarezerwuj sprawdzony obiekt.


✅ Zobacz noclegi we Władysławowie

Pogoda we Władysławowie

Wtorek
Miejscowe opady deszczu w pobliżu
7 °C | -1 °C
76 %
16 km/h
Środa
Pochmurno
8 °C | 0 °C
68 %
17 km/h
Czwartek
Średnie opady deszczu
4 °C | 1 °C
92 %
18 km/h

Adresy i telefony

Zdjęcia Władysławowa

Polecane we Władysławowie

Popularne atrakcje

Obiekty we Władysławowie