Co warto zobaczyć w Rowach, co robić w Rowach

Rowy to klimatyczna i często polecana miejscowość nad Morzem Bałtyckim, położona wśród sosnowych lasów. Swoją popularność zawdzięcza między innymi świetnej lokalizacji przy jeziorze Gardno oraz Słowińskim Parku Narodowym. Zobacz co warto zobaczyć w Rowach i zainspiruj się na udany wypoczynek z Przymorzu.pl 🥳

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy w Rowach położony pomiędzy morzem, a jeziorami, został utworzony w 1967 roku i jest jednym z największych polskich parków narodowych oraz jednym z dwóch położonych nad morzem. Jego wyjątkowość potwierdza wpisanie na listę światowych rezerwatów UNESCO. Park nie jest tłumnie odwiedzany przez turystów co sprawia, że jest to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjne dla ludzi poszukujących ciszy i spokoju na łonie natury.

Co warto zobaczyć w Rowach na terenie Słowińskiego Parku Narodowego?

Największe atuty tego miejsca to:

  • ruchome wydmy
  • cztery jeziora (Łebsko, Gardno Dołgie Małe i Wielkie)
  • wzgórza morenowe z górującym nad okolicą Rowokołem
  • torfowiska

Park jest dostępny dla turystów przez cały rok, a od maja do końca września pobierana jest opłata przy wejściu. Warto również wspomnieć, że w wyznaczonych miejscach dozwolone jest wędkowanie i uprawianie sportów wodnych.

Słowiński Park Narodowy to miejsce, które warto zobaczyć będąc w Rowach

Góra Rowokół

Jeśli zastanawiasz się co robić w Rowach to przychodzimy do Ciebie z pomocą. Góra Rowokół to wzgórze polodowcowe o wysokości 115 metrów n.p.m, znajdujące się w gminie Smołdzino. Na szczycie stoi 20 metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać piękny widok na Słowiński Park Narodowy oraz Jezioro Gardno. Wejście na wieże jest ciężkie i czasochłonne o czym warto pamiętać przy wspinaczce z dziećmi jednak widoki czekające na szycie są warte wysiłku.

Na wzgórzu znajdziemy również ścieżkę przyrodniczą z tablicami opisującymi historię tego miejsca. Dawniej wzgórze było miejscem kultu przez co uzyskało nazwę Świętej Góry Słowińców.

Góra Rowokół w Rowach

Ruchome wydmy

Co warto zobaczyć w Rowach i okolicy? – ruchome wydmy.

Rowy i Słowiński Park Narodowy słyną z ruchomych wydm, które potrafią przemieszczać się w tempie nawet 10 metrów na rok 😲

Największa wydma nad morzem

Największą wydmą jest Łącka o wysokości ok. 30 m n. p.m. Wyglądem przypomina pustynie co właśnie przyciąga dużą ilość turystów chcących poznać urok tego miejsca.

Wydma Czołpińska – mniej popularna, a równie piękna

Wydma Czołpińska jest bardziej porośnięta trawami i nie imponuje tak pustynnymi widokami jak Wydma Łącka, ale również jest fascynująca i klimatyczna. Jest znacznie mniej popularna od swojej większej siostry co dla kochających ciszę będzie znaczącym atutem.

Zobacz jakie noclegi w Rowach oferuje nasz portal i zarezerwuj obiekt bez pośredników i prowizji 💖

Ruchome wydmy w Rowach i Słowińskim Parku Narodowym
Źródło: https://www.zlotaproporcja.pl/2020/08/02/slowinski-park-narodowy-ruchome-wydmy/

Jezioro Gardno

Oddzielone od morza piaszczystą mierzeją ma powierzchnię 2469 ha i maksymalną głębokość 2,6 m co sprawia, że jest bardzo dużym i relatywnie płytkim jeziorem.

Co robić w Rowach jeśli ciągłe plażowanie Cię znużyło?

Gardno to miejsce idealne dla miłośników aktywnego wypoczynku, bardzo dobrze znane osobom uprawiającym wędkarstwo czy windsurfing. Warto się tu wybrać i zaczerpnąć trochę wodnego sportu i odpocząć od tłumów nad morzem.

Tragedia harcerek na jeziorze Gardno

Gardno ma swoją tragiczną historię, o której wypada wspomnieć ku przestrodze. W 1948 roku zdarzył się wypadek, w którym utonęło 25 osób. Wśród ofiar były harcerki z 15. Łódzkiej Drużyny Harcerskiej oraz ich opiekunowie.

Przyczyną tragedii była nieodpowiedzialność przewoźnika, który do dwóch łódek mogących pomieścić łącznie 21 osób, przydzielił 40 osób. W trakcie przepływu zerwał się silny wiatr powodując duże fale, które przewróciły obie łódki.

Ilustracja
Maria Golinski https://pl.wikipedia.org/wiki/Gardno#/media/Plik:POL_JEZIORO_GARDNO_DSC00257_(2).JPG

Wzgórze cmentarne

Co jeszcze warto zobaczyć w Rowach? Wzgórze cmentarne to miejsce, które powinno zainteresować miłośników historii.

Na wzgórzu cmentarnym jak sama nazwa wskazuje znajduje się cmentarz z ciekawą przeszłością. Cmentarz powstał na początku XVIII wieku. Według kronik kościelnych w latach 1796-1936 w pobliżu Rowów rozbiło się mniej więcej 25 statków.

Spoczywało tutaj wielu marynarzy z obcych krajów takich jak Szwecja, Holandia, Hiszpania czy Francja. Pochowano tu również kaszubskiego pastora Johanna Jarcke-Gustkowskiego, dziadka słynnego pruskiego feldmarszałka Yorcka von Wartenburga, który był jednym z pogromców Napoleona Bonaparte w 1812 r.

W latach 50 XX wieku cmentarz zlikwidowano przez ówczesne władze w celu zatarcia niemieckich śladów na tych terenach.

Co warto zobaczyć w Rowach? Odwiedź   cmentarne wzgórze
https://www.photoblog.pl/dormi/122096721/wzgorze-cmentarne-rowy.html

Neoromański kościół

Kościół neoromański w Rowach wybudowano w połowie XIX wieku. Do jego budowy wykorzystano kamienie i głazy sprowadzone z pobliskiej Wyspy Kamiennej na jeziorze Gardno. Pierwotnie był protestancki, a dziś jest wykorzystywany przez katolików. Warto zobaczyć tę budowlę przy okazji zwiedzania Rowów.

Diabeł w Rowach

Opisywany kościół jako jeden z niewielu posiada mnóstwo legend związanych z diabłem. Jedna z nich mówi, że diabeł na zlecenie pastora miał zbudować most, jednak rozsypał surowiec, tworząc Wyspę Kamienną.

W zewnętrznej ścianie budowli znajduje się przyciągający wzrok ciemny kamień, zwany “czarcim”. Według legendy został on podrzucony w trakcie budowy przez samego czarta.

Kościół w stylu neoromańskim
Co warto zobaczyć w Rowach? Odwiedź Kościół Neoromański i poznaj jego historię

Plaża i port morski

Plaża w Rowach należy do najpiękniejszych nad Bałtykiem. Szeroką na 30 metrów plażę okalają porośnięte sosnowym lasem wydmy co dodaje niesamowitego uroku, który przyciąga turystów do tej miejscowości.

Plaża dzieli się na część zachodnią i wschodnią przez wpływającą do morza rzekę Łupawa. Zachodnie kąpielisko zajmuje 400 metrów wybrzeża i jest najczęściej wybieranym przez turystów ze względu na bliskość centrum miejscowości. Plaża wschodnia jest o połowę krótsza, jednak posiada szersze miejsca. Atutem tego kąpieliska jest mniejsza ilość turystów co pozwala na spokojniejszy wypoczynek.

W sezonie plaże są strzeżone przez ratowników, turyści mają dostęp do toalet i przebieralni, a dzieci mogą korzystać z licznych atrakcji takich jak dmuchane zamki itp.

Port morski znajduje się na ujściu rzeki Łupawa i cumuje tu kilka kutrów rybackich, w których można zakupić świeże ryby złowione przez rybaków. Z portu można również się wybrać na wycieczkowy rejs po morzu lub na spacer promenadą znajdującą się na falochronie.

Port morski w rowach to miejsce, w które warto się wybrać i zakupić świeże ryby prosto z kutra
LoMit https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_morski_Rowy#/media/Plik:Port_Rowy.jpg

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy Ci na pytanie co warto zobaczyć w Rowach. Jeśli zdecydowałeś się odwiedzić tę miejscowość to sprawdź naszą bazę noclegową. Najczęstszym wyborem turystów są domki w Rowach, a w naszym portalu mamy dla Ciebie ponad 100 atrakcyjnych ofert 😍