Świnoujście

Świnoujście to miasto, które leży u ujścia Świny, nad Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Jako jedyne miasto w Polsce rozłożone jest na 44 wyspach i wysepkach, w tym na 3 dużych: Uznam, Wolin i Karsibór. Przez swoje położenie Świnoujście stało się uzdrowiskiem oraz ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej, czy bazą marynarki wojennej.

Historia Świnoujścia

Świnoujście jest stosunkowo młodym miastem, ale o jakże bogatej historii. Pierwsze osady na terenach dzisiejszego Świnoujścia miały tu być już pięć tysięcy lat temu i świadczyć mogą o tym liczne znaleziska archeologiczne. Najstarsze zapisy dotyczące okolic Świnoujścia sięgają XII wieku. Gród plemienia Wolinian po raz pierwszy był wymieniony w 875 roku przez Geografa Bawarskiego.

W X wieku tereny nad Świną zostały włączone przez Mieszko I do swego państwa. W późniejszych wiekach władali tu książęta pomorscy. Z początkiem XIII wieku Pomorze stało się lennem Danii, a po wojnie trzydziestoletniej miasto wraz z całym Pomorzem Zachodni należało do Szwecji. Nazwa Świnoujście po raz pierwszy została użyta w 1742 roku, a w 1765 roku z rąk króla Fryderyka II osada otrzymała prawa miejskie.

Turystyka w Świnoujściu

Świnoujście to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, ponieważ rozłożone jest na kilku wyspach i wysepkach. Na pierwszy rzut oka można uznać to za wadę, ponieważ trudno sobie wyobrazić podróżowanie pomiędzy poszczególnymi wyspami. Jednak wystarczy sprawdzić, jak odbywa się to w praktyce, a zauważymy, że do swojej dyspozycji mamy promy. Dzięki temu można tutaj poczuć się wyjątkowo i zapomnieć o samochodzie, a nawet o standardowej komunikacji miejskiej.

Walory Świnoujścia zostały docenione zarówno przez krajowych turystów, jak i zagranicznych. Dlatego w sezonie letnim wiele osób postanawia spędzić tutaj swój urlop. Nie powinno nas to za bardzo dziwić, ponieważ Świnoujście zachwyca nie tylko wyjątkowym położeniem, ale również szeroką i piaszczystą plażą, która miejscami osiąga nawet do 100 metrów szerokości.

Jakby tego było mało, to warto też wspomnieć o wyjątkowej roślinności, rzadkich gatunkach ptaków, licznych atrakcjach, czy dobrze rozbudowanej bazie noclegowej, która sprawia, że każdy może szybko znaleźć miejsce do pobytu.

Świnoujście to miast o wielu możliwościach oraz wyjątkowym klimacie. Idealnie sprawdzi się na wyjazd z ukochaną osobą, rodziną, czy paczką przyjaciół. Mnogość atrakcji, dobra baza noclegowa oraz wiele urokliwych knajpek sprawia, że każdy może tutaj miło spędzić czas. Chciałbyś się o tym przekonać osobiście? Zachęcamy do zaplanowania urlopu w Świnoujściu! Jeśli będziesz poszukiwał noclegów, to wejdź na stronę noclegi Świnoujście i sprawdź dostępne oferty.

Najważniejsze atrakcje

Świnoujście zachwyca pod względem ilości atrakcji, a jedną z największych jest zabytkowa zabudowa w centrum miasta. Piękne wille z XIX wieku są w stanie zachwycić nawet najbardziej wymagających, ale przy okazji mogą przybliżyć nam tradycję tego miasta. Podczas urlopu w Świnoujściu warto zajrzeć też do parku zdrojowego z XIX wieku, czy Muzeum Rybołówstwa Morskiego znajdującego się w budynku, którym niegdyś był ratusz.

Wśród jakże licznych eksponatów znaleźć można stare sprzęty rybackie, statki, czy wystawę bursztynu. Na pewno na naszą uwagę zasługuje także wieża widokowa, która była kiedyś częścią kościoła luterańskiego. Sam kościół został rozebrany w latach 60. XX wieku, lecz w 2003 roku wieża została odnowiona i teraz dostępna jest dla zwiedzających.

Rozcierają się z niej widoki nie tylko na morze, czy Park Zdrojowy, ale również na niemieckie uzdrowiska. Poza tym warto też odwiedzić promenadę w Świnoujściu, czy Woliński Park Narodowy, który słynie z pięknych lasów bukowych.

W okolicy Świnoujścia

Okolice Świnoujścia także mają nam wiele do zaoferowania. Na naszej liście atrakcji wartych zobaczenia nie może zabraknąć Jeziora Turkusowego w Wapnicy, Klifie na wyspie Wolin, czy Wyspy Uznam. Jednak to dopiero początek, ponieważ wart zobaczenia jest również Bałtycki Park Miniatur oraz Bunkier – Muzeum V-3 w Międzyzdrojach.


✅ Zarezerwuj sprawdzone noclegi w Świnoujściu w naszym portalu

Pogoda w Świnoujściu

Wtorek
Częściowe zachmurzenie
4 °C | 4 °C
91 %
24 km/h
Środa
Słonecznie
6 °C | 2 °C
80 %
14 km/h
Czwartek
Słonecznie
8 °C | 3 °C
80 %
27 km/h

Adresy i telefony

Polecane w Świnoujściu

Popularne atrakcje

Obiekty w Świnoujściu