Stawa Młyny w Świnoujściu

  • Świnoujście, Uzdrowiskowa

Stawa Młyny w Świnoujściu Zabytki

Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Stawa Młyny to jedna z flagowych atrakcji turystycznych w Świnoujściu, stanowiąca jego wizytówkę i będąca niezwykle chętnie odwiedzanym i fotografowanym obiektem.

Stawa Młyny - Świnoujście

Stawa Młyny w Świnoujściu to nic innego jak znak nawigacyjny emitujący sygnały świetlne, radiowe bądź dźwiękowe. Wewnątrz kabiny optycznej Stawy Młyny zainstalowana jest lampa nawigacyjna. Stawa znajdująca się w Świnoujściu wyglądem przypomina młyn wiatrowy, czemu zawdzięcza swoją nazwę.

Atrakcja zlokalizowana na końcu Falochronu Zachodniego, tuż przy ujściu Świny do Bałtyku. Stawa powstała w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego.

Jej światła, widoczne z dużej odległości, są bardzo istotnym ułatwieniem dla statków nawigujących na torze podejściom. Wyznaczają środek terenu wodnego.

Stawa była wielokrotnie przebudowywana. Obecnie przybiera kształt białego walca, wysokiego na 10 metrów, z przymocowanymi białymi skrzydłami wiatraka. Zakończona jest czarnym, szpiczastym dachem.

Jest to niezwykle fotogeniczna atrakcja Świnoujścia. Nic dziwnego więc, że widnieje ona na logo miasta i chętnie umieszczana jest na pocztówkach.

Zobacz lokalizację:

Galeria zdjęć

Atrakcje - w okolicy

Obiekty w Świnoujściu

Świnoujście - zobacz w okolicy