Wicie

Wicie to polska wieś, która położona jest w województwie zachodniopomorskim. Dokładniej mówiąc Wicie leży w powiecie sławieńskim, w gminie Darłowo. Jej zaletą jest to, że nie tylko leży nad morzem, ale również nad jeziorem nad jeziorem Kopań, które zlokalizowane jest na południu wsi.

Historia Wicia

Choć Wicie to niewielka wioska, to ma bardzo bogatą historię. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z XV wieku. W XV i XVI wieku wioska była ośrodkiem handlu rybami oraz działała w niej karczma piwowara z Darłowa. Początkowo Wicie miały zupełnie inne położenie, ponieważ wioska znajdowała się na mierzei oddzielającej jezioro Kopań od morza.

Niestety, ciężkie liczne sztormy, powodzie i ruchome wydmy doprowadziły do tego, że miejscowość była przenoszona aż kilka razy, by ostatecznie znaleźć się w dzisiejszym miejscu. Przez te wszystkie lata nie tylko zmieniła się lokalizacja Wici, ale również sama nazwa wioski. Początkowo wioska nosiła nazwę Clonnevytze, Klonneuitze, później Vitte ( do końca II Wojny Światowe), czy Witowo. Dopiero w 1951 roku ostatecznie wioska zyskała nazwę Wicie i została ona zachowana do dziś.

Turystyka i wypoczynek

Wicie to bardzo urokliwa miejscowość nadmorska, która każdego roku przyciąga turystów z kraju oraz zza granicy i nie ma co się dziwić, ponieważ tak dobre położenie sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednie zajęcie i miło spędzić czas. Do największych walorów tej wioski można zaliczyć piękną plaże, która pozwala na odpoczynek od codzienności na zażywanie kąpieli wodnych. Nie sposób pominąć również klimatycznych knajpek, bardzo sympatycznych mieszkańców, czy dobrze rozbudowanej bazy noclegowej, która sprawia, że każdy z nas jest w stanie szybko znaleźć odpowiednie miejsce na pobyt.

Najważniejsze atrakcje miejscowości

Wicie to spokojna miejscowość, ale to nie oznacza, że nie znajdziemy tutaj żadnych atrakcji. Na początek warto wspomnieć o miejskim placu zabaw, który powstał w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. To idealne miejsce do zabaw z dziećmi, ale również na chwilę odpoczynku, ponieważ dla starszych osób przygotowane są ławeczki. Nie sposób pominąć również jeziora Kopań, ponieważ tutaj czeka wiele atrakcji na fanów sportów wodnych.

Można nie tylko wynająć kajak, ale również żaglówkę, czy popróbować swoich sił w surfingu. Co więcej, do dyspozycji pozostają także liczne szlaki spacerowe, czy rowerowe, które pozwolą jeszcze bardziej poznać okolice jeziora. Innym, ale jakże ciekawym miejscem może okazać się park linowy Linolandia, czyli obiekt sportowo-rekreacyjny, który również jest w stanie dostarczyć nam wiele dobrej zabawy i to niezależnie od wieku.

W najbliższej okolicy

Pobyt w tej jakże malowniczej wiosce zachęca do tego, by odwiedzić atrakcje w okolicy. Na pewno warto wygospodarować trochę czasu, by odwiedzić Jarosławiec, ponieważ czeka tutaj Muzeum Bursztynku z wieloma ciekawymi eksponatami. Do najciekawszych można zaliczyć bryłę bursztynu, która waży prawie 3 kg. Jednak to dopiero początek, ponieważ w Jarosławcu godny uwagi jest także Pomnik Rybaka, czy sama latarnia morksa. Poza tym to właśnie w w Jarosławcu działa też Motylarnia, czy Papugarnia.

Innym, ale również ciekawym miejscem może okazać Rusinowo, ponieważ tutaj czekają stare i zabytkowe zabudowania gospodarskie. W samym centrum Rusinowa znajdziemy zaś neoromański kościół z drugiej połowy XIX wieku. Na pewno warto też pomyśleć o wizycie w Kowalewicach, ponieważ tutaj stoi chałupa pana Kazimierza Koniecznego, czy w Łącku, ponieważ wioska może poszczycić się zabytkowym kościołem późnogotykim, który został wzniesiony w XVI wieku.

Wicie zaprasza

Wicie to wyjątkowa wieś, która jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób. Tak malownicze położenie i liczne atrakcje sprawiają, że każdy z nas jest w stanie miło spędzić czas. Jeśli chciałbyś poczuć ten wyjątkowy klimat osobiście, to nie czekaj, tylko zacznij przeglądać bazę noclegową i już dziś zaplanuj swój urlop właśnie w tej nadmorskiej miejscowości.


Zarezerwuj noclegi taniej, bez pośredników!

✅ Oferty noclegów na stronie noclegi Wicie

Pogoda w Wiciu

Niedziela
Miejscowe opady deszczu w pobliżu
8 °C | 4 °C
86 %
32 km/h
Poniedziałek
Średnie opady deszczu
2 °C | 0 °C
77 %
26 km/h
Wtorek
Przejściowe, średnie lub ciężkie opady śniegu
3 °C | -1 °C
56 %
36 km/h

Polecane w Wiciu

Obiekty w Wiciu