
Podmorski Gazociąg Baltic Pipe – Europejska (r)ewolucja na morzu
Baltic Pipe to projekt, o którym zaczyna robić się coraz głośniej wraz z rosnącymi cenami gazu. Czym jest i dlaczego jest rewolucyjny dla całej Unii Europejskiej? Sprawdźmy.
Spis treści
Czym jest Baltic Pipe?
Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu wybudowanie systemu gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę, który będzie przebiegał przez Morze Bałtyckie. Po raz pierwszy w historii, Unia Europejska będzie mieć możliwość przesyłania gazu prosto z norweskich złóż na europejskie rynki, a jednocześnie Polska zyska możliwość eksportu gazu na rynek szwedzki i duński.
Bałtycki gazociąg to również dywersyfikacja dostaw gazu, aby zredukować możliwości politycznych nacisków i szantażu, ze strony Rosji. Omawiany projekt będzie filarem wewnętrznego europejskiego rynku energii oraz zwiększeniem bezpieczeństwa całej UE.

Szacunkowo gazociąg będzie przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld z Polski do Danii. Ilość gazu odbieranego przez Polskę jest porównywalna do kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygasa w grudniu 2022r.
Inwestycja składa się z 5 elementów:
- Gazociąg na dnie Morza Północnego
- Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego
- Tłocznia gazu w Danii
- Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego
- Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego
Za realizację projektu odpowiada duński Energinet oraz polski Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A
Dlaczego Bałtycki gazociąg w ogóle powstaje?
Główne cele inwestycji:
- Wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw gazu w regionie
- Dalsze zwiększenie czynnika obciążenia istniejącej infrastruktury w Danii w celu zmniejszenia taryf na korzyść użytkowników;
- Zwiększenie konkurencyjności na regionalnych rynkach gazu
- Zwiększenie niezawodności technicznej dostaw gazu dla klientów poprzez dywersyfikację kierunków dostaw gazu
- Połączenie gazociągu z terminalem LNG w Świnoujściu, co mogłoby w przyszłości zagwarantować krajom skandynawskim dostęp do globalnego rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Baltic Pipe – Kiedy koniec budowy?
Jak wygląda postęp budowy gazociągu? Kiedy koniec?
Pod koniec 2021 roku zakończono układanie podmorskiej części gazociągu przez polski Gaz-System, co znacząco przybliża Polskę do rozpoczęcia odbierania gazu z Norwegii. Data ta jest szacowana na 1 październik 2022 roku, tuż przed wygaśnięciem kontraktu na dostawę gazu z Rosji.
Mamy nadzieję, że inwestycja w gazociąg Baltic Pipe przebiegnie pomyślnie i każdy na niej skorzysta, a przede wszystkim, że zwiększy bezpieczeństwo Polski jak i Unii Europejskiej.
Szukasz miejsca na wypoczynek nad Bałtykiem? Sprawdź noclegi nad morzem ogłaszające się w naszym portalu 😊
Poprzedni artykuł
Co warto zobaczyć w Jastrzębiej Górze? Zobacz najciekawsze atrakcjeNastępny artykuł
Gdzie na urlop w 2022 roku? Wybierz Bałtyk