Gazociąg Baltic Pipe

Podmorski Gazociąg Baltic Pipe – Europejska (r)ewolucja na morzu

Baltic Pipe to projekt, o którym zaczyna robić się coraz głośniej wraz z rosnącymi cenami gazu. Czym jest i dlaczego jest rewolucyjny dla całej Unii Europejskiej? Sprawdźmy.

Czym jest Baltic Pipe?

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu wybudowanie systemu gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę, który będzie przebiegał przez Morze Bałtyckie. Po raz pierwszy w historii, Unia Europejska będzie mieć możliwość przesyłania gazu prosto z norweskich złóż na europejskie rynki, a jednocześnie Polska zyska możliwość eksportu gazu na rynek szwedzki i duński.

Bałtycki gazociąg to również dywersyfikacja dostaw gazu, aby zredukować możliwości politycznych nacisków i szantażu, ze strony Rosji. Omawiany projekt będzie filarem wewnętrznego europejskiego rynku energii oraz zwiększeniem bezpieczeństwa całej UE.

Baltic Pipe przebieg
Przebieg gazociągu Baltic Pipe – fot. https://www.baltic-pipe.eu/

Szacunkowo gazociąg będzie przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld z Polski do Danii. Ilość gazu odbieranego przez Polskę jest porównywalna do kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygasa w grudniu 2022r.

Inwestycja składa się z 5 elementów:

  1. Gazociąg na dnie Morza Północnego
  2. Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego
  3. Tłocznia gazu w Danii
  4. Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego
  5. Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego

Za realizację projektu odpowiada duński Energinet oraz polski Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A

Dlaczego Bałtycki gazociąg w ogóle powstaje?

Główne cele inwestycji:

  • Wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw gazu w regionie
  • Dalsze zwiększenie czynnika obciążenia istniejącej infrastruktury w Danii w celu zmniejszenia taryf na korzyść użytkowników;
  • Zwiększenie konkurencyjności na regionalnych rynkach gazu
  • Zwiększenie niezawodności technicznej dostaw gazu dla klientów poprzez dywersyfikację kierunków dostaw gazu
  • Połączenie gazociągu z terminalem LNG w Świnoujściu, co mogłoby w przyszłości zagwarantować krajom skandynawskim dostęp do globalnego rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Baltic Pipe – Kiedy koniec budowy?

Jak wygląda postęp budowy gazociągu? Kiedy koniec?

Pod koniec 2021 roku zakończono układanie podmorskiej części gazociągu przez polski Gaz-System, co znacząco przybliża Polskę do rozpoczęcia odbierania gazu z Norwegii. Data ta jest szacowana na 1 październik 2022 roku, tuż przed wygaśnięciem kontraktu na dostawę gazu z Rosji.


Mamy nadzieję, że inwestycja w gazociąg Baltic Pipe przebiegnie pomyślnie i każdy na niej skorzysta, a przede wszystkim, że zwiększy bezpieczeństwo Polski jak i Unii Europejskiej.

Szukasz miejsca na wypoczynek nad Bałtykiem? Sprawdź noclegi nad morzem ogłaszające się w naszym portalu 😊