Gwiazda Północy - Jastrzębia Góra

  • Jastrzębia Góra, Norwida

Gwiazda Północy - Jastrzębia Góra Kultura

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

Gwiazda Północy – jest to obelisk, który znajduję się w północnej części miasta oraz stanowi najbardziej wysunięty na północ fragment polskiego wybrzeża. Pomnik został wykonany ze sporej wielkości kamienia oraz tablicy pamiątkowej, na której znajduje się jego nazwa, współrzędne geograficzne oraz nazwiska fundatorów, czyli Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry.

Obelisk powstał wskutek pomiarów geodezyjnych przeprowadzonych w listopadzie 2003. Pomiary te potwierdziły jednoznacznie, że to ten punkt jest najbardziej wysuniętym na północ fragmentem wybrzeża, a nie jak wcześniej sądzono przylądek Rozewie. Współrzędne geograficzne Gwiazdy Północy to: 54°50′08,8″N 18°18′00,5″E.

Jest to istotny punkt na turystycznej mapie Jastrzębiej Góry. Gwiazdę Północy można w pobliżu nadmorskiego lasu od strony ul. Rozewskiej, w pobliżu końca ulicy Norwida. Sam obelisk jest fragmentem malowniczej trasy spacerowej w wspomnianym wcześniej nadmorskim lesie. Jest to z pewnością miejsce warte odwiedzenia w trakcie zwiedzania Jastrzębiej Góry.

Zobacz lokalizację:

Galeria zdjęć

Atrakcje - w okolicy

Jastrzębia Góra - zobacz w okolicy